METAXA AEN

 
aen big.png

Zo samého srdca Metaxy pochádza AEN, najvzácnejšia grécka liehovina, aká kedy bola vytvorená. Za týmto starodávnym slovom, ktoré znamená „navždy“, sa skrýva elixír z viac ako 200 zmesí z pôvodného suda č. 1, ktorý patrí do sady pôvodných sudov, stále bezpečne uložených v pivniciach spoločnosti Metaxa.

 

Rok založenia: 1888

Krajina pôvodu: Grécko

Obsah Alkoholu: 45,3 %

 
 
 
 

Farba

Tmavo mahagónová, pretkaná bronzom


ARÓMA

Intenzívna, komplexná, veľmi sofistikovaná, silná prítomnosť dubového dreva a lesných vôní, sušené ovocie (slivky, figy, hrozienka), kôra horkého pomaranča, pražené mandle, vlašský orech, lieskový orech a karamel, med a škatuľka na cigary

Chuť

Veľmi komplexná, nepodobná ničomu, o ste kedy ochutnali; dub, sušené figy, hrozienka, karamel, tabak, doznievajúci nádych pomarančovej kôry


Záver

Dokončenie veľmi dlhé, mokka káva a sladké korenie


 
vineyard-05.jpg
 

VÝROBA

Najprv prebehne dvojitá destilácia hrozna troch odrôd vyzretých pod gréckym slnkom.

Potom destilát starne v ručne vyrábaných dubových sudoch z francúzskej oblasti Limousin.

Po dosiahnutí požadovanej zrelosti (označovanej počtom hviezdičiek) nastáva majstrovská práca Metaxa mastera, a to zladenie jednotlivých eaux-de-vie pre dosiahnutie unikátnej a konzistentnej chute.

Následne sa destilát mieša s archívnymi muškátovými vínami z egejských ostrovov Samos a Limnos a s tajnou zmesou bylín a korenia (napr. extrakt z okvetných plátkov ruže).

Na dosiahnutie výslednej jemnej chuti sa Metaxa, ešte pred stáčaním do fliaš, necháva pol roka dozrieť v sudoch.

ZRNIE

Zretia tohto produktu trvá po dobu piatich rokov.