METAXA ANGELS' TREASURE

 
metaxa-angels-treasure-07l-41.jpg

Metaxa otvára pivnice a odhaľuje tak cenné tajomstvá nápoja, ktorý je unikátny svojim vznikom a majstrovským prevedením. Starostlivo ošetrované špičkové liehoviny po celom svete trpezlivo čakajú v sudoch, starnú a zrejú ovplyvnené okolitým prostredím. Počas tejto doby voda aj alkohol vďaka odparovaniu unikajú pórmi v sudoch. V zvyčajne vlhkých podmienkach sa prirodzene odparuje viac alkoholu než vody, takže starnutím podiel alkoholu v nápoji klesá. To, čo zo sudu vyprchá, je podiel, z ktorého sa môžu tešiť len anjeli, preto sa mu hovorí „Angels' Share“.

 

Rok založenia: 1888

Krajina pôvodu: Grécko

Obsah Alkoholu: 41 %

 
 
 
 

Farba

Temne jantárová farba s medenými odleskami

ARÓMA

Intenzívna aróma s hlboko sladkou vôňou. Kôra horkého pomaranča a sušeného ovocia ako sú sušené slivky a marhule. Sladké korenie, škorica, muškátový oriešok, klinčeky. Čokoláda, dub, karamel. Vanilka Bourbon, slivkový lekvár a slamienky


Chuť

Zamatová, hodvábna, teplá a komplexná. Citrusové plody, najmä horký pomaranč, zmes rôznych paprík, horkej čokolády, tabaku a jemného duba


Záver

Intenzívna, komplexná s dlhým doznievaním a s takmer hmatateľnou prítomnosťou horkého pomaranča a sladkého korenia.


 
vineyard-05.jpg
 

VÝROBA

Starostlivo ošetrované špičkové liehoviny po celom svete trpezlivo čakajú v sudoch, starnú a zrejú ovplyvnené okolitým prostredím. Počas tejto doby voda aj alkohol odparovaním čiastočne unikajú pórmi v sudoch. V zvyčajne vlhkých podmienkach sa prirodzene odparuje viac alkoholu než vody, takže starnutím podiel alkoholu v nápoji klesá. To, čo zo sudu vyprchá, je podiel, z ktorého sa môžu tešiť len anjeli, preto sa mu hovorí „Angels' Share“.

 

V pivniciach Metaxa House v Attike je ale všetko inak. Vďaka nízkej vlhkosti a po celý rok miernym a stabilným teplotám si anjeli vezmú väčší podiel vody a v sudoch zanechajú koncentrovanejšiu zmes s intenzívnou arómou..

Pri tvorbe Metaxa Angels’ Treasure sa Metaxa Master, Constantinos Raptis, inšpiroval príbehmi o anjeloch, ktoré poznal z rozprávaní svojich predchodcov. Legendy o tomto jedinečnom fenoméne ho tak uchvátili, že ich túžil zachytiť a premeniť v niečo skutočné. „Metaxu Angels’ Treasure vytváram z jemných destilátov, ktoré zreli po desaťročia v malých sudoch z limousinských dubov, ktorých drevo sa vyznačuje vysokou priepustnosťou odparovanej vody. Tieto zrelé destiláty miešam s vybranými muškátovými vínami z ostrova Samos a vzniknutú zmes nechávam ďalej zrieť vo veľkých dubových sudoch, kde odparovanie pokračuje, hoci s menšou intenzitou. Len raz v roku potom nastane tá chvíľa, kedy prepustím z pivnice malé množstvo Metaxa Angels’ Treasure,“ vysvetľuje Constantinos.